Чарівні «грона» дітей Хустщини

Усе, що в серці найсвятіше,

Я присвятив землі моїй,

Де ранок соснами колише

У млі казково-голубій

А. Патрус-Карпатський

Закарпаття – «Срібний край» української землі. Це край, у якому відображено все: різноманіття природної привабливості, творчої наснаги та духовної рівноваги. Тому не дивно, що закарпатська земля дала українській нації, крім дивовижної природи та пам’яток архітектури,  велику кількість творчих, сповнених любові до рідної землі письменників. Доторкнутися до цих чудових намистинок у творчому разку зібралися поціновувачі слова 18 квітня 2019 року у Нанківській ЗОШ І-ІІІ ступенів Хустської РДА , де серед учнів 3-11класів було проведено районний конкурс читців творів закарпатських письменників «Гроно». У ньому взяло участь 37 школярів із 28-ти  закладів загальної середньої освіти району.

Організатором конкурсу є районний методичний кабінет відділу освіти, молоді та спорту Хустської райдержадміністрації (начальник відділу освіти, молоді та спорту П.Русин, завідувач О.Пригара). Цей конкурс  входить до складу районного конкурсу «Закарпатський водограй», який містить у собі три номінації: „Шовкова косиця” (інсценізація уривку  літературного твору  закарпатського письменника); „Казки Верховин” (інсценізація закарпатської казки); „Гроно” .

Заступник голови журі Н.Подолей розпочала захід поетичними рядками про значущість рідного слова в житті українця, про мову як джерело натхнення, тамування духовної снаги, спосіб пізнання світу, вияв любові до України. Вона нагадала присутнім, що рідна земля — ??це колиска, яка гойдає нас на хвилях життя. Вона підхоплює, коли ми падаємо, вкриває від усіляких негараздів і життєвих колотнеч, вчить нас людській доброті, взаємодопомозі, відданій дружбі і вірному коханню.

Конкурсна програма виявилась надзвичайно цікавою та різноманітною – від лірики патріотичної, громадянської, філософської до інтимної. У виступах читців-декламаторів прозвучала поезія Зореслава, В.Гренджі-Донського, П.Скунця, В.Вовчка, Ю.Шипа, І.Ірлявського та сучасних поетів М.Бонь-Якубишин, В.Білича, А.Любки, О.Попович (Силадій), В.Ороса, М.Вайдич – Андрусь. Конкурс проходив у різних вікових категоріях: молодша і старша. Кожен читець щоразу підтверджував істинність слів: «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі».

Журі конкурсу оцінювало майстерність виконання, сценічність культури читця (манера читання, голос, дикція), володіння увагою глядачів.   Неординарним артистизмом, майстерністю читання вірша «В гнилому світі жила сирота»  А.Любки епатувала  Владислава Орос, учениця Данилівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів-ДНЗ». Глибоко запали в душу рядки вірша П.Скунця «Родовід», який артистично продекламували під музичний супровід гітари учні Нижньоселищенської ЗОШ І-ІІІ ступенів Марина Грига і Юра Багара. В унісон цій темі прозвучала поезія «Чорний біль»  М.Вайдич-Андрусь у проникливому виконанні Урядко Дарини, учениці  Заломської ЗОШ І-ІІ ступенів. Не залишила нікого байдужим довершеність виконання Михайлом Тарчинцем, учнем  Кривського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів-ДНЗ», настанов І.Ситара «Оберігайте рідну мову».

Відзначено виступи наймолодших учасників конкурсу читців-декламаторів Грицак Аліни, учениці Липчанської І-ІІІ ступенів, Яреми Єлизавети, учениці Кічерельської ЗОШ І-ІІ ступенів.  Учасники конкурсу продемонстрували мистецтво живого слова, майстерне виконання, вміння відтворити характер виконуваного твору.

«Я вважаю, що любов до Батьківщини починається з любові до її пейзажів, краєвидів. Якщо людина не бачить красу рідного краю й не пишається її природою, вона не здатна любити Вітчизну — свою країну, її історію, культуру, звичаї та традиції. Тож любімо рідну землю!» - сказала наостанок голова журі О.Пригара.

М.Турбінська, голова МО