10 травня - День матері

«Лиш мати вміє жити, аби світитися, немов зоря»

Василь Стус

Історія свята

Указом Президента України від 10 травня 1999 року в Україні день матері святкують у другу неділю травня.

Історія свята розпочалася у 1914 році в США – там вперше 8 травня на державному рівні відзначили День матері. Ідея, щоправда, виникла ще в 1872 році – пацифістка Джулія Ворд намагалася впровадити день, який символічно об'єднав би всіх матерів у боротьбі за мир. Незважаючи на влаштовувані нею демонстрації і мітинги, держава її ініціативу проігнорувала.

На початку ХХ століття ідея отримала друге життя – Анна Джарвіс буквально атакувала листами держустанови, законодавчі органи і просто видатних людей з проханням заснувати свято. У неї, правда, були особисті мотиви – матір Анни, Мері, колишня відома громадська діячка, яка боролася за розвиток охорони здоров'я в США, передчасно померла. У пам'ять про неї Джарвіс все ж таки вдалося добитися свого. У 1910 році штат Вірджинія першим визнав День матері офіційним святом. Вже чотири роки потому президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом всіх матерів. За Штатами ініціативу підхопили ще 85 країн.

Треба відзначити, що подібні свята були в Стародавніх Греції та Римі, а також у кельтів і британців.

В Україні мама з глибини століть вважається берегинею домашнього вогнища та людиною, яка є рідною для всіх нас. Хоча в Україні свято День матері офіційно святкують лише кілька десятків років, вшановують матір в нашій країні набагато довше.

Наприклад, українська діаспора в Канаді ще на початку 20-го століття (у 1928 році) почала вітати матерів. А на наступний рік така ініціатива докотилася і до західної України. У Львові у другу неділю травня організовували спеціальні зустрічі матерів і концерти для них. Тут цим займалася редактор тижневика "Жіноча Доля" Олена Кисілевська. Пізніше, за сприяння "Союзу українок" з Канади, вплинула на поширення цього свята по всій території західної України. Потім за радянської влади, свято категорично заборонили. Це тривало до 1999 року. До речі, варто також відзначити, що дане свято ще в часи Київської Русі і козаччини теж відзначалося, але як релігійний – місяць пречистої Діви Марії. Воно й не дивно, адже мама дає життя, продовжує наш рід.

Як святкують День матері в різних країнах

У всьому світі День матері відзначають на знак подяки за материнську турботу про дітей і ця традиція припадає на різні дати, з лютого по грудень.

Сполучені Штати Америки. У США заведено навідуватися до батьківського дому, дарувати символічні подарунки мамам, дякувати за виховання й турботу. Дуже популярні родинні вечері, де за одним столом збираються декілька поколінь, а діти й чоловіки готують сюрпризи. Також американці полюбляють активний відпочинок на природі. За традицією цього дня сини й дочки мають примиритися з мамами, подолати всі непорозуміння, пробачити один одному, навіть якщо стосунки геть погані.

КанадаУ свято канадці із задоволенням позбавляють мам і бабусь від домашніх справ, готують сніданки або прибирають вдома, а весь день присвячують спілкуванню з найближчою людиною.

У якості подарунків в Канаді підносять спеціальні екскурсії, зокрема популярні послуги від Prairie Dog Central Railway. Перевізник організовує поїздку маминого дня і дарує подарунки мамам та бабусям. У магазинах і супермаркетах з?являється багато сувенірної продукції та корисних товарів для жінок.

Цікаво, що канадці вітають не тільки власних мам, а й тещ і свекрух. Для багатьох вони такі ж близькі люди, як рідні матері. На цей випадок компанія Hallmark пропонує особливі листівки з написом «Тій, що як мама».

День матері настільки популярний, що не всім вдається забронювати столик у ресторані чи екскурсію — останні місця зникають за кілька тижнів до свята. Це свідчить про велику увагу канадців до родинних цінностей.

АвстраліяВ Австралії висловлюють подяку не лише мамам, а й усім жінкам, причетним до виховання — бабусям, няням, вчителям тощо. Матерям дарують листівки, приємні дрібниці, прикраси, квіти. Діти вчать тематичні вірші й готують подарунки своїми руками.

До речі, у США і в Австралії у День матері на одяг приколюють гвоздику:

• кольорова (темна) означає, що мама жива;
  • білу прикріплюють у пам?ять померлої матері.

БразиліяЦей день важливий для країни через велику кількість багатодітних сімей. Напередодні свята в школах і садках готують святкову програму й подарунки для мам, а святкують вже ввечері у родинному колі. Не залишаються осторонь торговельні мережі, вони пропонують знижки на товари, які порадують жінок різних поколінь.

Італія. У цей день в Італії прийнято вітати мам квітами, солодощами, листівками і подарунками. У цій країні свято в честь жінки йде корінням в далеку історію.

Стародавні греки і римляни саме в цю пору року вшановували Богиню Родючості. Саме в цей період все зацвітає, квіти дарують прекрасні аромати, які стародавні народи прагнули піднести жінці та матері.