"16 днів активних дій проти ґендерного насильства"

Щорічно в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Міжнародна кампанія «16 днів активних дій проти ґендерного насильства», ініційована Центром жіночого глобального лідерства у 1991 році з метою привернення уваги громадськості до проблем насильства в сім’ї, а також активізації діяльності державних структур і громадських організацій щодо захисту прав жінок та формування ненасильницької ідеології в суспільстві.

Офіційно цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році, але відзначатися він почав з 1981 року в пам’ять про трагічну загибель трьох сестер Мірабаль, які були жорстоко вбиті під час диктатури домініканського правителя Рафаеля Трухільо у 1960 році.

Основними завданнями акції в Україні є:

• привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, ґендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків;
  • активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, громадських організацій щодо викорінення домашнього насильства;
  • проведення інформаційних кампаній з метою підвищення обізнаності населення України з питань попередження насильства в сім’ї, жорсткого поводження з дітьми, формування свідомості усіх верств населення  щодо нетерпимого ставлення до насильства.
  • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок. Офіційно цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році.
  • 1 грудня – Всесвітній  день боротьби зі СНІДом. Вірус імунодефіциту людини та синдром набутого імунодефіциту стрімко поширюється в усьому світі.
  • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством. Міжнародний день боротьби за скасування рабства пов’язаний з датою прийняття Генеральною Асамблеєю ООН Конвенції про боротьбу з торгівлею людьми.
  • 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями.
  • 5 грудня – Міжнародний день волонтера.
  • 6 грудня – День вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі.
  • 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією.
  • 10 грудня – Міжнародний день прав людини. Уряди країн-членів ООН 10 грудня 1948 року визнали права людини «на життя, свободу та недоторканість особи для всіх без винятків», підписавши Загальну декларацію прав людини.

Дати початку та завершення Кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

Шістнадцятиденний період Кампанії охоплює важливі дати:

Цьогоріч девіз кампанії: «Розфарбуємо світ в помаранчевий колір: покоління рівності виступає проти зґвалтувань».

Метою цієї кампанії є привернення уваги громадськості до проблем ґендерно зумовленого насильства. У рамках цієї міжнародної акції з 25 листопада по 10 грудня Будинок Уряду України буде підсвічено помаранчевим кольором у темну пору доби.

У рамках акції щороку в закладах освіти Закарпатської області проводяться просвітницько-профілактичні заходи з питань протидії насильству та жорстокому поводженню з дітьми: круглі столи «Права людини у контексті запобігання та протидії домашньому насильству», конференції «Взаємодія суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству», конкурси плакатів та колажів «Світ без насильства», виставки та презентації творчих робіт учнів «Суспільство проти насильства», флеш-моби «Ми – проти насильства! », години психолога «Я, мої права та обов’язки», «Що таке насильство? Як себе захистити?», «Агресивна поведінка, її причини і наслідки», «Конфлікти у житті людини: причини виникнення, шляхи запобігання та розв’язання» тощо.

Мета заходів – сформувати у дітей та молоді небайдуже ставлення до проявів жорстокості і насильства, ознайомити молодих людей з проблемами, причинами, ознаками насильства в сім’ї та підвищити рівень обізнаності з питань запобігання насильству.