Професійне зростання вчителя: на шляху до успіху

Традиційно перед початком нового навчального року, зокрема 27 серпня, вчителі-філологи району зібралися обговорити актуальні питання викладання предметів, обмінятися враженнями від побаченого й почутого протягом літнього відпочинку, налаштуватися на новий старт та підзарядитися оптимізмом (без цього у нашій професії ніяк).

До присутніх із настановами щодо роботи у новому навчальному 2019-2020 році та слушними зауваженнями звернулася Наталія Михайлівна Подолей, методист Хустського РМК. Проведено аналіз ЗНО-2019, майстерно проілюстровано творчий звіт методичного об'єднання філологів району. Також Марина Степанівна Турбінська, голова районного методоб'єднання вчителів української мови та літератури, подлилася яскравими враженнями від поїздки на Edcamp у Харків. У тісному колі колег було обговорено ряд актуальних питань щодо викладання предметів у 2019-2020 н.р., закцентовано увагу на змінах, які відбулися у програмах, сучасних формах та методах роботи з учнями, підвищенні професійної майстерності вчителів-словесників в умовах глобалізації інформаційного середовища, якісному веденні шкільної документації тощо.

Не менш очікуваною, певно для кожного словесника, стала ще одна зустріч. На базі Хустської гімназії-інтернату для освітян Хустщини (і не тільки) проведено майстер-клас заслуженого учителя України, учителя-практика, автора зошитів з української мови та літератури Олесі Калинич "Урок як студія особистісного розвитку". Мало сказати, що кожен із присутніх давно мріяв потрапити на її виступ, адже слідкує за новинками як у блозі Олесі Василівни, так і у соцмережах. А тут така можливість! Неймовірні емоції! Знаєте, дійсно, читати - це набагато краще й ефективніше!

У своєму віступі фахівець улюбленої справи презентувала досвід роботи дуже вміло, цікаво, шляхом прямого і коментованого показу прийомів, методів роботи, розкрила таємницю своєї інноваційної діяльності як учителя-майстер. Учасники зібрання (без перебільшення) зрозуміли, що цей майстер-клас став ефективною складовою мотивації на шляху до професійного зростання учителя. "Урок - це не 45 хвилин, урок - це студія розвитку творчого потенціалу звичайних школярів", - переконала в цьому присутніх Олеся Василівна. Звичайно ж, зацікавило нас і знайомство з новою серією для підготовки до ЗНО з української мови (і не тільки), бажаючі мали змогу придбати посібники. Філологи Хустщини щиро вдячні вчителю-новатору за теплу, змістовну зустріч та цінні зернинки досвіду.

Сучасне життя змінюється дуже швидко. Напевно, одна з професій, фахівців якої мають змінюватись одночасно з нею, це - професія вчителя. Адже кожне покоління має справу з новими досягненнями, проблемами та турботами. І першими, хто вказує стежку в іноді незрозумілому чи то ворожому для школяра світі, є звичайні вчителі. Тільки творчий учитель, творча особистість, може навчати й виховувати творчу особистість учня. А для цього необхідно переглянути свої вміння, перебудувати свою роботу з учнями відповідно до вимог сьогодення. У зв'язку з цим найважливішою стороною професійного становлення педагога є осягнення ним педагогічної майстерності. Тому на сьогодні гостро стоїть проблема у вдосконаленні педагогічної майстерності вчителів, що відповідало б сучасним вимогам освіти і потребам сучасного ринку праці. Проте ні освіта, ні відбір, ні вимогливе професійне середовище ще не створюють педагога-професіонала. Побутує така думка: "Якщо ти думаєш на рік вперед - посади насіння, якщо на десятиріччя вперед - посади дерево, якщо на століття вперед - виховай людину!" Думати на "століття вперед" - основна професійна лінія вчителя. Саме в його руках майбутнє конкретної людини й держави в цілому. Від того, яким буде вчитель в очах свої учнів, від його іміджу, - залежить дуже багато. Учитель - це образ, який залишається у пам'яті дитини назавжди.

У наш складний непередбачуваний час варто згадати А.Джозефа, який колись говорив, що "основні складові щастя у житті такі: людина має над чимось трудитися, когось любити і на щось сподіватися". Тож натхнення, вдячних учнів у цьому навчальному році, терпіння, шановні колеги! Мислімо творчо! Розвиваймо інтелектуальну активність, допитливість та індивідуальність мислення кожного учня!