„Світове кафе” – формат креативних ідей

Неможливо бути кваліфікованим учителем без бажання вчитися, постійно самовдосконалюватися. Головний шлях, що здатний суттєво вплинути на підвищення рівня педагогічної майстерності вчителів, їх компетентності та ерудиції, і, як висновок, значно підвищити якість навчання, - це чітка, на науковій основі, організація методичної роботи в районі.

Саме тому на базі СЮТ методистом РМК відділу освіти, молоді та спорту Хустської РДА О.Ю. Андьол та головою районного методоб’єднання вчителів зарубіжної літератури С.П.Кострець організовано „світове кафе” з елементами тренінгу для вчителів зарубіжної літератури району. Головна мета заходу – стимулювати бажання вчителів підвищувати свій професійний рівень, активізувати творчий потенціал кожного педагога, сприяти процесу взаємодії, спрямованого на широкий обмін думками, ідеями й досвідом з проблем якісного навчання.

Незвичним був початок заходу, бо кожен із присутніх мав презентувати себе та свою роботу у поетичній формі. Атмосферу затишку було створено за допомогою гри «День і ніч», яка подарувала всім багато позитивних емоцій. Учасників заходу було розподілено на три групи, кожна із яких отримала завдання: скласти словесну модель сучасного вчителя, висвітлити своє бачення сучасної школи та визначити місце предмету «Зарубіжна література» серед інших шкільних дисциплін у майбутньому.

Вчителі обговорювали питання за окремими столиками й записували усі основні ідеї. Після першого раунду обговорення вони перейшли до інших столів. Визначений заздалегідь „хазяїн” кожного стола коротко поінформував їх про концепції, запропоновані в ході попереднього раунду обговорень. Відновлена бесіда збагачувалася новими ідеями, темами й питаннями, порушеними в ході попередніх обговорень з іншими учасниками. Під час трьох раундів було створено живу «мережу» обміну думками й розширено та поглиблено колективні знання.

Вчителі району по-різному висвітлювали своє бачення щодо розв’язання вищевказаних проблем, висловлювали свої думки, ґрунтовно аргументуючи їх. Кожний із учасників заходу отримав можливість апробувати свою ідею, обговорити її, перевірити, чи сприйме її більшість, та з метою вдосконалення попросити допомоги у колег.

Учасники заходу переконалися, що „світове кафе” завдяки активному залученню в процес інших учасників допомагає знайти найбільш цікаві варіанти та оптимальні шляхи вирішення тих чи інших проблем.

Цікавими та доречними були тренінгові вправи: „Як зробити урок цікавим” (поради молодим педагогам), „Конверт проблем”, „Казковий вернісаж”, „Модель креативного педагога”, „Важливі уроки життя”, „Портфель вчителя на кожний урок” та інші. Підсумувавши сказане, вчителі зарубіжної літератури прийшли до висновку, що дійсність ставить перед педагогом завдання переосмислення своєї педагогічної діяльності, перегляду підходів та методів викладання.

Наприкінці заняття методист РМК О.Ю. Андьол, вдало підібравши притчу про янгола та янголятко, зуміла донести до присутніх просту істину: якою б модернізованою та комп’ютеризованою не була сучасна школа, яким би ерудованим, сучасним, неординарним не був вчитель-словесник, головна мета його діяльності полягає в тому, щоб він зміг «достукатись» до сердець своїх учнів, щоб зумів посіяти в них добре, мудре, вічне.

О.Галай, вчитель зарубіжної літератури

Березівської ЗОШ І-ІІІ ст.