Шануймо земляків

Відомо, що патріотизм починається з любові до своєї оселі, з колискової, яку співала мати, з рідної мови і пісні. Саме ці фактори формують поняття  «малої батьківщини».

Пізніше, приходить усвідомлення себе сином чи дочкою великої Батьківщини – України, гордість за її славне минуле і розуміння того, що треба працювати для її майбутнього. Без першого не буде другого.

Література рідного краю – один із розділів навчальної програми, що вивчається на уроках української літератури. Об’єктом її вивчення є художні твори письменників певного регіону, які й становлять зміст курсу літератури рідного краю з урахуванням специфіки предмета української літератури як виду мистецтва.

Уроки літератури рідного краю повинні сприяти успішному формуванню мовно-літературних компетентностей школярів. Тому завданням таких уроків буде поглиблення знань учнів про життя та творчість письменників-земляків, пробудження інтересу до їхньої творчої спадщини, до історичного минулого та сьогодення; формування високих естетичних та художніх смаків, уміння виховувати в собі кваліфікованого читача, який розуміє літературу як мистецтво слова, уміння вибрати й оцінювати справжні мистецькі твори високої художньої вартості; розвивати здатність робити самостійні висновки, узагальнювати та систематизувати знання, викликати бажання оберігати й примножувати традиції свого краю.

Розуміючи це, вчителі-словесники чарівної Хустщини, у процесі викладання української мови та літератури, намагаються використати всі можливості, щоб ознайомити своїх учнів з рідним краєм, його минулим і сучасним, відомими людьми, яких ця свята земля дала Україні, намагаються, щоб використання місцевого матеріалу набуло системного характеру.

На теренах Хустщини на різних етапах історії народжувалися талановиті люди. І хай їх обдарування було далеко не рівновеликим, хай не всі досягли політичних вершин у царині своєї діяльності, все ж місцевої слави вони зажили. Тож чи не нам пишатися земляками, берегти бодай те, що зберегла нам память предків та зберегли розрізнені публікації різних років.

Зберегти для нащадків творчість письменників, які народилися на просторах Хустщини або діяльність яких так чи інакше була пов’язана з нашою малою батьківщиною – така мета діяльності вчителів української мови та літератури Хустського району (голова РМО М.С.Турбінська). Члени творчої (керівник М.І.Гайович) плідно попрацювали над систематизацією зібраного педагогами Хустського району матеріалу, який згодом був розміщений у посібнику «Живе слово письменників Закарпаття». Завдяки науковій підтримці Т.Д.Гнаткович, завідувачу кабінетом методики викладання суспільно-гуманітарних та художньо-естетичних дисциплін, кандидату педагогічних наук, видання затверджене науково-методичною радою Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти. Дружня співпраця із редакторами видавництва «Гражда» Н.Й. та І.М. Ребриками, спонсорська допомога місцевого мецената (15 тис. гривень!)  сприяла тому, що посібник у накладі 150 примірників вийшов друком протягом трьох місяців. Окрема подяка працівникам районного методичного кабінету (завідувач О.М.Пригара), начальнику відділу освіти М.М.Калиничу за кваліфіковану підтримку, голові Хустської районної ради  Ю.О. Іванчу за небайдужість до сучасних проблем і потреб педагогів.

Часто можна почути, що легко любити народ, важче любити якусь конкретну людину, легко любити Україну, важче любити своє місто, село, вулицю, бо кожного дня твій погляд наштовхується на ті самі речі і ти вже не бачиш краси тополі чи калини, що росте біля твого будинку, та й самі верби вже не здаються тобі казковими красунями. Н.Довганич (Золотарівська ЗОШ І-ІІІ ступенів), О.Попович (Забрідська ЗОШ І-ІІІ ст.), О.Шарга-Яцьканич (Монастирецький НВК «ЗОШ І-ІІІ с.-ДНЗ»), молоді знані поетки, переконані, що чарівний світ літератури рідного краю допоможе зовсім по-іншому, через призму бачення письменника, який народився на цій землі, глянути на світ, замилуватися ним і відчути гордість за те, що ти народився саме тут, живеш тут і будуть жити тут твої нащадки.

Отож спробуймо зберегти те, що маємо, і за допомогою уроків літератури рідного краю виховувати поглиблений і жвавий інтерес учнів до минулого, до соціально-історичних коренів свого народу, що і є однією із ознак культурного і національного відродження.

Н. М. Подолей, методист РМК