Відділ освіти Хустської районної державної адміністрації

Презентація книги «Моє Копашново»

Нещодавно у сесійній залі Хустської районної державної адміністрації відбулася презентація книги «Моє Копашново» відомого в нашому краї фольклориста, літературознавця, бібліографа, мистецтвознавця і педагога, заслуженого діяча мистецтв України, провідного методиста Обласного організаційно-методичного центру культури Івана Хланти.

         Культурно-мистецьку акцію розпочала презентацією про життєвий та творчий щлях видатного нашого земляка методист РМК відділу освіти, молоді та спорту Хустської РДА Подолей Н.М. Наголосила на тому, що Іван Хланта упродовж більше п'яти десятків років творчого життя активно працює в кількох напрямах як фольклорист, літературознавець, бібліограф, мистецтвознавець, педагог, і в кожному дивує відкриттями нових інтелектуально-мистецьких фактів та явищ.

Як теоретик, І. Хланта дослідив значну кількість проблемних питань з історії та особливостей сучасного розвитку українського словесного фольклору, які знайшли своє втілення у книгах та статтях. Як науковець, бере участь у республіканських та міжнародних наукових конференціях, симпозіумах, «круглих столах», семінарах з питань фольклористики.

Записав більше 7 тисяч текстів та мелодій пісень в Закарпатті, сусідніх областях України, та за кордоном – на Мараморощині і Банаті (Румунія), у Руському Керестурі та Нове Орахово (Сербія), на Кубані (Краснодарський край, Російська Федерація), де і нині компактно проживають українці. На базі цих записів видав 7 фундаментальних збірників української народної пісні.

 Христина Шкробинець, вчитель української мови і літератури, «Відмінник освіти» і «Заслужений вчитель України», голова міськрайонного товариства «Просвіта», депутат Хустської міської ради, ознайомила слухачів, керівників закладів освіти Хустщини, зі змістом книжки, яка, за її словами, відкрила для неї багато цікавого й незвіданого. У книжці на основі багатьох доступних документальних матеріалів, власних спостережень та записів фольклору розглянуто минуле й сучасне села Копашново, що на Хустщині, подано різноманітні відомості, захоплюючі й цікаві як науковцям, історикам, краєзнавцям, народознавцям, працівникам культури, учителям, учням, так і широкому колу читачів, насамперед тим, хто займається поглибленим вивченням історії та сьогодення рідного краю. Вона побажала автору нових творчих звершень, сил і натхнення в роботі над виданням нових книжок про митців Закарпаття і не тільки.

         Вагоме слово про автора книжки Івана Хланту сказав начальник відділу освіти, молоді та спорту Хустської РДА Павло Павлович Русин. Він відзначив надзвичайну працездатність автора книжки. Скрізь він встигав, завжди досліджував. Творчий доробок І.Хланти – понад 100 книг. Саме за це нагороджений медаллю «За доблесну працю», орденами Нестора Літописця, Володимира Великого, грамотами Міністерства культури, освіти України та ін. І.Хланта - лауреат Всеукраїнських премій імені В.Антоновича, Ярослава Мудрого, Зореслава, Ірини Калинець, літературної премії ім. І.Франка Всеукраїнського об’єднання «Письменники Бойківщини», двічі лауреат обласної премії імені Дезидерія Задора в галузі музичного і виконавського мистецтва у номінації «Фольклорист». Павло Павлович зауважив, що книжка науковця надзвичайно цінна, бо є однією із не багатьох, у якій ідеться про життя і творчість видатних постатей краю.

Про свою клопітку й тривалу роботу над книжкою розповів Іван Хланта. Він довго добирав інформацію, вивчав архівні матеріали, спілкувався із односельцями перш ніж взявся за написання книжки.

Репрезентована книжка відомого науковця відзначена патріотизмом автора, його любов’ю до свого народу, культури. Вона стане практичним порадником під час підготовки усного виступу чи письмової роботи для широкого загалу користувачів.

                                                                             М. Сарвадій, директор                         Крайниківської ЗОШ І-ІІІ ступенів« повернутися до списку новин