Відділ освіти, молоді та спорту Хустської районної державної адміністрації

Національно-патріотичне виховання

Всеукраїнський семінар-тренінг «Український кордон – 2019»

   Виховання дітей як справжніх патріотів своєї країни, профорієнтація молоді, навченість молодих людей захищати свою країну - завдання, які займають провідне місце в роботі педагогів освітніх закладів Хустського району.

   З цією метою вчителі предмету "Захист Вітчизни" к

Виховання дітей як справжніх патріотів своєї країни, профорієнтація молоді, навченість  молодих людей захищати свою країну – завдання, які займають провідне місце в роботі педагогів освітніх закладів Хустського району.

З цією метою вчителі предмету «Захист Вітчизи» Вишківської ЗОШ І – ІІІ ступенів №1 та Яблунівської ЗОШ І – ІІІ ст. (Тіберій Елемирович Сейпі та Діана Василівна Мацола) стали учасниками заходів міста Ізмаїл, спрямованих на підготовку громадських  активістів, які залучатимуться до організації і проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).

Протягом трьох днів в ході семінару-тренінгу здійснювалися підготовка тренерів-вихователів та згуртування їх на засадах національних цінностей.

«Джура-Прикордонник – 2019» відбудеться у третій декаді червня цього року на базі Ізмаїльського прикордонного загону та Навчального центру морської охорони, де зберуться представники всіх районів і областей України, зокрема команда учнів з Хустського району. Даний етап гри може стати  наймасштабнішим за всю історію її існування.

https://www.youtube.com/watch?v=33ZWQEbhJvk&feature=share

             

          

      

        У Хусті відзначили День Соборності

День Соборності – свято України, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Це був один із найпрекрасніших моментів нашої історії. Високий принцип соборності своїх земель – найблагородніший у світі ідеал, до якого прагне кожна нація.

  Відтак, сьогодні з нагоди Дня Соборності України відбулась рочиста церемонія покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку.

  Шануючи цю визначну подію, в урочистостях взяли участь представники районної та міської влади, керівники закладів освіти, установ та організацій Хустщини, громадськість.

  Національна пам'ять формує нашу національну свідомість. А вшанування та збереження традицій державних свят України має надзвичайне значення у формуванні національної свідомості, яка є фундаментом для майбутнього українського народу.  

  Відзначивши День Соборності України, ми ще раз пригадали історію.

     

   

  

Готуємось до захисту Вітчизни

З метою підвищення рівня військово-патріотичного виховання учнівської молоді, пріоритетності вибору служби за контрактом та профорієнтаційної роботи вчителі предмету «Захист Вітчизни» Березівської ЗОШ І – ІІІ ст., Липчанської ЗОШ І – ІІІ ст., Велятинської ЗОШ І-ІІІ ст. та Кривського НВК І – ІІІ ст. організували поїздку старшокласників до відділу прикордонної служби «Велятин».
Хочеться висловити подяку начальнику відділу прикордонної служби «Велятин» Тригубу Віктору Вікторовичу та прикордонникам за теплий прийом, змістовні та цікаві заходи.

   

   

   

   

                                                                    

 

12 березня 2018 року – участь у заходах з нагоди 101 річниці від дня народження о. Степана Папа, уродженця с. Березово, українського релігійного і громадського діяча, історика, одного з організаторів Пласту на Закарпатті, члена Крайової екзекутиви ОУН, вояка Карпатської Січі, угорського політв’язня, священника, автора брошури «обвинувачую Мадярщину» та низки історичних творів – «Князь Лаборець» (1979), «драма життя Олександра Духновича» (1984), «Історія Закарпаття» у 3-х томах (2003), «Велика Боротьба» (2015) та багато інших. (Березівська ЗОШ І – ІІІ ст.)

 

 

 13 березня 2018 року - участь у заходах зі вшанування пам'яті Степана Росохи, уродженця с. Драгово, 110-річчя від дня народження якого відзначається 27 травня 2018 року, журналіста, члена "Пласту" і "Просвіти", організатора і видавця журналу "Пробоєм" 1933 - 1944 рр. тощо, політичного діяча на Закарпатті й еміграції, заступника Голову Сойму Карпатської України. У 1938-39 рр. - референт і зв'язковий старшина з урядом Карпатської України від Організації національної оборони "Карпатська Січ", референт позашкільного виховання Міністерства культури, освіти і шкільництва. (Драгівська ЗОШ I-III ст.). 

 

 

 5 травня у Закарпатському обласному палаці дитячої та юнацької творчості "ПАДІЮН" з успіхом пройшло свято за підсумками обласного конкурсу "Малюнок, вірш, лист до мами".

 167 переможців конкурсу "Малюнок, вірш, лист до мами" та гості свята з різних територіальних одиниць Закарпатської області з'їхались в "ПАДІЮН", серед яких 6 учнів Хустського району. В подарунок всі вони отримали листівки, коробки цукерок, а переможці обласного етапу конкурсу - дипломи департаменту освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації. І, безсумнівно, гарним подарунком для учасників та їхніх мам стала виставка дитячих малюнків та концертна програма від вихованців "ПАДІЮНу".        

 

                       14 жовтня - День захисника України

 

 День захисника України можна назвати одним з найважливіших свят для нашої країни. Дату 14 жовтня було обрано не випадково, адже саме цього дня відзначається велике православне свято - Покрова Пресвятої Богородиці, також жовтневий день був знаменним для запорізьких козаків, які вибирали старшин 14 числа.

 Власне, з 1999 року важлива дата в календарі свят іменувалася Днем українського козацтва. Саме цього дня відзначається і створення Української повстанської армії.

 День захисника України було встановлено 14 жовтня 2014 року указом Президента України, разом з цим був скасований указ про святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого. Це рішення Петро Порошенко прокоментував так: "В багатому на подвиги літописі українського воїнства безліч битв і дат, гідних стати Днем захисника Вітчизни. Я наголошую, Україна більш ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої!", - заявив Президент України в своїй промові до Дня Незалежності нашої країни.

 Звичайно, цей день шани тим людям, хто відстоює цілісність нашої країни, захищаючи кожного з нас, день патріотизму, усвідомленості та любов до своєї Батьківщини.

 Традиційно, у закладах освіти Хустського району в жовтні вкотре проходять заходи під гаслом "Виховуємо громадянина - патріота України!" Цьогоріч учнівський та педагогічний колективи долучилися до проведення загальнорайонного місячника відповідно до Конституції національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки.

ПЕРЕБІГ МІСЯЧНИКА НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ...

   

   

 

Методичні рекомендації, присвячені 100-річчю затвердження державних символів та атрибутів України

 Сучасна Україна увібрала в себе державницькі традиції Української Народної Республіки, зокрема її державні символи (герб-тризуб, гімн "Ще не вмерла Україна", синьо-жовтий прапор) та атрибути (грошова одиниця - гривня).

 У лютому 2018 року виповнилося 100 років, відколи тризуб став державним гербом УНР, а синьо-жовте полотнище - прапор торговельного флоту - став національним стягом. Із початком Української революції також утвердився гімн "Ще не вмерла Україна". Його виконанням завершувалося проголошення доленосних рішень. Важливим атрибутом держави стала національна валюта . 1 березня, 100 років тому, Центральна Рада ухвалила закон про гривню.

 Українським інститутом національної пам'ті підготовлено методичні рекомендації, присвячені 100-річчю затвердження державних символів та атрибутів України.

  • Лист Міністерства освіти і науки України від 28.02.2018 №1/9-126 "Про методичні рекомендації, присвячені державним символам та атрибутам України". Завантажити тут.
  •  Методичні рекомендації до 100-річчя затвердження тризуба гербом Української Народної Республіки, присвячені державним символам та атрибутам України, підготовлені Українським інститутом національної пам'яті. Завантажити тут.

 

Благодійна акція "Привітай солдата зі святом" 

 У сучасних суспільно-політичних умовах, коли Україна ціною життя Героїв Небесної Сотні, зусиллями українських військових, добровольців, волонтерів відстоює свободу і територіальну цілісність, пріоритетного значення набуває патріотичне виховання дітей та учнівської молоді.

 Події останніх місяців дають підстави стверджувати, що переважна більшість громадян України, серед яких є і діти, і молодь, виявили високу патріотичну свідомість та міцну громадянську позицію. Це є свідченням системної виховної роботи педагогічних колективів навчальних закладів.

 Тому, з метою підтримки воїнів антитерористичної операції (зараз - операції об'єднаних сил) формування громадської й соціальної активності дітей та учнівської молоді, розвитку в них почуття милосердя, толерантності, колективізму вже третій рік поспіль освітяни Хустського району організовують благодійні акції: у 2016 році проходила благодійна акція "Підтримай Героя", у 2017 році - "Великодній кошик для солдата".

 В цьому році за ініціативи начальника відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Русина П.П., головного спеціаліста Антал Л.Д. та заступник директорів з виховної роботи з 20 по 30 листопада організовано і проведено в закладах загальної середньої освіти району благодійну акцію "Привітай солдата зі святом", приурочену до Дня Збройних Сил України та Новорічних і Різдвяних свят, координатором якої призначено Хустський районний Центр позашкільної роботи.

 Важливу допомогу в організації проведення акції надала волонтер Надія Володимирівна Бузіна.

 Учні та працівники всіх закладів загальної середньої освіти взяли активну участь у благодійній акції. Приємно відмітити, що до акції приєдналися і батьківські колективи, органи місцевого самоврядування, громадськість населення.

 У рамках проведення благодійної акції "Привітай солдата зі святом" були організовані ярмарки, благодійні концерти, патріотичні акції, тощо.

 При проведенні заходів зібрано продукти харчування (кава, лимони, вода, консервовані овочі, фрукти, сухе тісто, солодощі...), дитячі малюнки, листи, обереги, сувеніри, браслети для воїнів та 104 подарункові пакунки (іграшки) до Дня Святого Миколая для дітей, які проживають у зоні антитерористичних операцій.

 Також в рамках цієї благодійної справи було зібрано чималу суму грошей (37 500 грн.), на які придбано найнеобхідніші речі Закарпатським воїнам (медикаменти, засоби гігієни, одіяла (3 шт.), вологі серветки (60 упаковок), шерстяні шкарпетки (10 пар), термошкарпетки (4 блоки), тепле взуття(21-а пара, кава (3 блоки), рукавиці, тощо).

 Відділ освіти, молоді та спорту Хустської районної державної адміністрації щиро дякує всім, хто взяв участь в благодійній акції "Привітай солдата зі святом", які заради суспільного добра, намагаються своїми благодійними вчинками змінити життя на краще.

 Разом ми сила!

Федорюк Г.В., методист

Хустського районного

Центру позашкільної роботи

 


   

 

 

 29.11.2018 року було проведено нараду заступників директорів з виховної роботи загальноосвітніх навчальних закладах Хустського району на тему "Про запобігання та протидію насильству".У ході наради було розглянуто про забезпечення реалізації Закону України "Про забезпечення та протидію домашньому насильству" від 7 грудня 2017 року №2229, забезпечення комплексного інтегрованого підходу щодо подолання насильства, сприяння реалізації прав осіб, постраждалих від насильства, та ефективного реагування на факти насильства.
  Захист дітей від жорстокості, попередження злочинів проти них є надзвичайно важливим, соціально значущим і актуальним завданням, вирішення якого носить міждисциплінарний характер. У діяльність щодо припинення насильства повинні залучатися працівники правоохоронної системи, органів опіки та піклування, представники соціальної та педагогічної спільнот, співробітники медичної і психологічної служб. Однак, найчастіше зусилля зі створення ефективної системи профілактики та припинення насильства щодо дітей, надання допомоги жертвам жорстокого поводження розбиваються через перешкоди, з-поміж: відомча обмеженість і міжвідомча роз'єднаність, суб'єктивізм у виборі недержавних організацій для співпраці, відсутність єдиних методичних і системних підходів в організації профілактичної роботи; ігнорування профілактичної спрямованості в роботі з дітьми і сім'єю; відсутність законодавчих норм і правозастосовної практики щодо захисту і реабілітації жертв, що посилюється правовою неписемністю і недовірою населення до правоохоронних органів, низькими матеріальними статками, що не дозволяють звертатися за кваліфікованою юридичною допомогою; несформованістю у педагогічних, поліцейських, соціальних, медичних працівників навичок спілкування з жертвою, що веде до приховування або замовчування фактів насильства, особливо за відсутності особистої зацікавленості дорослого в покаранні кривдника і реабілітації постраждалого від домашнього насильства; відсутність ефективно діючої і доцільно організованої реабілітаційної системи.
 Проблема ускладнюється ще й тим, що значна частина постраждалих від насильства - вихідці з неблагополучних верств або "діти вулиці", в долях яких мало хто зацікавлений. Іноді діти оплачують власним стражданням і навіть життям батьківську потребу в самоствердженні, прагненні дорослих влаштувати особисте життя, стають заручниками п'яних батьків і постійно роздратованих матерів.
 Насильством наповнені різні сфери людського буття: політичне, економічне, духовне та сімейно-побутове. Воно має вираження у війнаї, убивствах, знеціненні життя, пануванні таких явищ як антигуманність, агресія, жорстокість. Війни, заколоти, революції, страти, терор стали ледве не нормою життя людей.
   
   

 

Виховання духовної особистості на традиціях, звичаях українського народу.

 

З метою забезпечення ефективності духовно – морального виховання дітей у закладах освіти 21 листопада 2017 року відбувся черговий семінар – практикум постійно – діючого семінару заступників директорів з виховної роботи закладів загальної середньої освіти Хустського району на базі станції юних туристів.

Головуючим  семінару – практикуму була головний спеціаліст відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Антал Любов Дмитрівна. Керманичів виховної справи району зібрала актуальна на даний час тема: „Виховання духовної особистості на традиціях, звичаях українського народу”.

Хочеться відмітити, що наша кафедра не терпить шаблонів та посиденьок задля плану, тому кожне засідання відзначається творчим підходом, оригінальним і креативним вирішенням поставлених цілей. Девіз  семінару – практикуму: „Менше сухої теорії – більше реальних фактів та проведених заходів”.

Питання порядку денного розглядалось без доповідей за планом, без вкрадених з педагогічної літератури визначень, а у вигляді звіту-презентації проробленої роботи одної з шкіл району - Вишківської ЗОШ І – ІІІ ступенів № 1. Своїми родзинками забезпечення ефективності духовно – морального виховання дітей поділилась заступник директора з виховної роботи даної школи Попович Тетяна Михайлівна.

Вся презентація ділилась на два блоки: теоретичний і практичний. Теоретичний блок характеризувався висвітленням таких питань: національна система виховання як  історично зумовлена і створена система поглядів, переконань, ідеалів та традицій; нормативно-правова база; актуальність проблеми виховання духовної особистості на традиціях, звичаях українського народу; мета та завдання та зміст виховання духовної особистості на традиціях, звичаях українського народу.

Практичний блок привернув увагу присутніх членів семінару переглядом відеоматеріалу, кліпів, слайд-шоу проведених тематичних заходів, захоплював багатством ідей та оригінальністю узагальнення.

Заключним етапом звіту-презентації „Виховання духовної особистості на традиціях і звичаях українського народу” було проведення нестандартного підсумку на основі вражень присутніх. Де слухачі мали змогу вирішити і показати, що вони хочуть „взяти з собою”, прикріпивши свій квиток на символічну зелену валізу.

Питання національно-патріотичного виховання є актуальним, але не можна залишати без уваги питання майбутнього наших вихованців. Саме з цією метою головуючий семінару-практикуму Антал Л. Д. включила в порядок денний і питання „Про сприяння якості професійної підготовки учнів в ринкових умовах”. Вдало продуманий нею метод опрацювання другого питання порядку денного – організація зустрічі з представниками Мукачівського державного університету Гліба Н. та Медвідь М.

Гості нашої зустрічі ознайомили присутніх з умовами  вступу у вищезгаданий вуз, з переліком факультетів та особливостями навчання в ньому.

На завершення семінару Любов Дмитрівна підвела підсумки семінару – практикуму постійно – діючого семінару заступників директорів з виховної роботи та ознайомила з інформаційними матеріалами щодо організації виховного процесу в закладах освіти.

 

 

Заступник директора з виховної роботи Вишківської ЗОШ І – ІІІ ступенів № 1

Попович Тетяна Михайлівна