Відділ освіти Хустської районної державної адміністрації

Національно-патріотичне виховання

 

Відбулося вшанування пам’яті полеглих Героїв Небесної Сотні

З метою вшанування пам’яті борців за свободу і незалежність України, які під час Революції Гідності віддали життя за ідеали демократії, свободи та європейського вибору України, в закладах освіти Хустського району відбулося ряд інформаційно-просвітницьких, виховних заходів, зустрічей з учасниками Революції Гідності та представниками  їх родин.

Боронявська ЗОШ І-ІІІ ступенів.

   

Вишківська ЗОШ І-ІІІ ступенів.

   

   

   

Кошелівська ЗОШ І-ІІІ ступенв.

https://www.facebook.com/1856681621289554/videos/489674408381884/

Липовецька ЗОШ І-ІІІ ступенів.

   

   

   

Нижньобистрівська ЗОШ І-ІІІ ступенів.

   

   

   

У Хусті вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні: хвилина мовчання, покладання квітів та спогади про події на Майдані

 Сьогодні у Хусті вшанували Героїв Небесної Сотні. Адже саме 6 років тому 20-го лютого на столичному Майдані відбулися найтрагічніші та криваві події Революції Гідності. Відтак нині у скорботі хустяни схилили голови перед загиблими активістами.

 

Мітинг – реквієм, під час якого хвилиною мовчання згадали тих, хто боровся за територіальну цілісність та суверенність держави, вкотре зібрав численну кількість містян та гостей міста біля пам’ятника Янголу – революціонеру у міському парку імені Героїв Майдану.

Герої не вмирають допоки жива пам’ять про них, переконані ті, хто прийшов віддати шану майданівцям.

Тож, українці не забули того болю, пам’ятають ту «люту» зиму і згадують тих, хто віддав життя за правду, волю та свободу, за краще майбутнє свого народу та своєї країни, називаючи їх ГЕРОЯМИ.

Нескінченність пам’яті саме у спогадах, у вже написаних віршах та піснях, у сльозах та у кожному стукоті серця як малого, так великого. Адже за всі роки незалежності події на Майдані були, дійсно, найважчими та найстрашнішими, а велика утрата України і досі турбує, і досі болить. Війна на Сході цьому доказ. Одним словом, Пам’ятаємо і Не забудемо …

 

Пресслужба Хустської міської ради

   

   

   

    

   

   

   

   

   

День Соборності України

22 січня 1919 року на Софіївському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу. У зачитаному на зборах "Універсалі соборності", зокрема, відзначалося: "Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України - Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна.

Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка". Наступного дня Акти злуки майже одностайно був ратифікований Трудовим конгресом України.

Тож сьогодні, 22 січня 2020 року, ми відзначаємо 101 річницю Дня Соборності України!

З цієї нагоди, проведено урочисте зібрання за участі: в.о. голови Хустської районної державної адміністрації Михайла Мафтейовича Поповича, заступника голови районної ради Віктора Михайловича Сабадоша та заступника голови з питань діяльності виконавчих органів ради - керуючого справами виконавчого комітету Хустської міської ради Сабадоша Василя Михайловича, а також керівників всіх структурних підрозділів, організації і підприємств та представників засобів масової інформації.

На святі виступили Даша Астаф'єва учениця школи мистецтв міста Хуст з віршем Василя Симоненко "Україні", та учні Драгівської дитячої школи мистецтв з літературно-музичною композицією "Я живу на рідній Україні".

Завершився захід покладанням квітів до пам'ятника Великого Кобзаря.

Вишківська ЗОШ І-ІІІ ст. №1 Флешмоб "Ми - українці!". Завантажити тут.

 

   

   

 

14 жовтня - свято Покрови, день захисника України та Козацтва

 Сьогодні, 14 жовтня, українці відзначають одне із найважливіших церковних свят - Покрову Пресвятої Богородиці. На цю ж дату також припадають такі значущі для України свята, як День захисника України і День українського козацтва. Усі ці три свята тісно між собою пов'язані.

День захисника України  - наймолодше із трьох свят, які українці відзначають 14 жовтня. Встановлене воно було 14 жовтня 2014 року указом п'ятого президента України Петра Порошенка.

Після збройної агресії Росії в українському суспільстві посилилися тенденції до відмови від радянських символів і свят. Постало також і питання заміни радянського Дня захисника Вітчизни, що відзначався 23 лютого. Було вирішено перенести святкування на 14 жовтня, відновивши тим самим традицію вшанування українських вояків на Покрову. Таким чином, уже 6-й рік поспіль Україна відзначає головне свято українських воїнів не за календарем країни-агресора, а має власне свято - День захисника України, яке щороку святкується 14 жовтня. Свято Покрови Пресвятої Богородиці святкується щороку 14 жовтня. Встановлене воно на згадку про дивовижну появу Богоматері віруючим. За переказами, відбулося це у 910 році в Константинополі. Столицю тримали в облозі полчища ворогів, готових у будь-який момент увірватися в місто. Жителі візантійської столиці зібралися в храмі й молили Богородицю про порятунок від нападників. Матір Божа з'явилася перед людьми, почала молитися Господу, а потім вкрила людей своїм покровом (омофором), захищаючи їх від ворогів видимих і невидимих.

Покров Богородиці захистив місто від противника. А свято стало символом заступництва Матері Божої за всіх людей. Його відзначають православні та греко-католики. День українського козацтва Святкування Дня українського козацтва збігається зі святом Покрови Пресвятої Богородиці. Козаки вважали Богоматір своєю зступницею й захисницею від ворога. Головна церква українських козаків завжди було на честь Покрови. ЇЇ ікона була в кожному курені, а зображення Богоматері було на хоругвах, під якими козаки виступили у походи. Козак - це вільна людина, незалежний озброєний воїн. Зародилося козацтво на українських землях у ХV ст. Від самого початку козаками ставали виключно вільні люди, які вирішили все своє життя присвятити захисту України від ворогів.

Запорізька Січ була демократичним незалежним об'єднанням. Головними принципами тут були свобода і рівність - усі мали рівні права та обов'язки. Водночас на Січі дотримувалися жорсткої дисципліни, адже відповідальність була запорукою успіхів козаків під час військових походів. Козак в українській культурі - звитяжний воїн, котрий служить своїй Батьківщині, боронить віру, гідність та звичаї всього українського народу. 

 

Духовне і патріотичне збагачення освітян

 

Погожим вересневим днем у дружньому колі зібралися освітяни Хустщини на омріяну поїздку по визначних історико-туристичних місцях Закарпаття. Незабутній виїзний семінар заступників директорів з виховної роботи відбувся у форматі подорожі-екскурсії. Креативний гід Наталія Юріївна Палчей, заступник директора Хустського районного еколого-туристичного центру,  поділилася досвідом, таємничими і цікавими історіями про мальовничу Хустщину та туристичну Тячівщину. Чудова атмосфера рідного краю та духовне надбання Срібної Землі надихнули учасників семінару популяризувати туристично-краєзнавчу роботу у закладах освіти. Заступники директорів з виховної роботи, відвідавши відомі монастирі та дерев’яні храми Тячівщини, збагатилися духовно і морально. Занурившись у історичне минуле рідного краю, починаючи з Хустського замку, учасники поїздки «пройшли» соляний шлях вздовж Тиси до копалень Солотвина.

         Ідея пізнавальної національно-патріотичної подорожі-екскурсії належить членам творчої групи заступників директорів з виховної роботи. Учасники семінару вдячні за підтримку та дозвіл на захоплюючу поїздку очільнику відділу освіти, молоді та спорту Хустської РДА М.М.Калиничу, головним спеціалістам Л.Д.Антал та О.Ф.Капцош.

 

Члени творчої групи заступників

директорів з виховної роботи.

   

 

Всеукраїнський семінар-тренінг «Український кордон – 2019»

   Виховання дітей як справжніх патріотів своєї країни, профорієнтація молоді, навченість молодих людей захищати свою країну - завдання, які займають провідне місце в роботі педагогів освітніх закладів Хустського району.

   З цією метою вчителі предмету "Захист Вітчизни" Вишківської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 та Яблунівської ЗОШ І-ІІІ ст. (Тіберій Елемирович Сейпі та Діана Василівна Мацола) стали учасниками заходів міста Ізмаїл, спрямованих на підготовку громадських активістів, які залучатимуться до організації і проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура").

Протягом трьох днів в ході семінару-тренінгу здійснювалися підготовка тренерів-вихователів та згуртування їх на засадах національних цінностей.

"Джура-Прикордонник - 2019" відбудеться у третій декаді червня цього року на базі Ізмаїльського прикордонного загону та Навчального центру морської охорони, де зберуться представники всіх районів і областей України, зокрема команда учнів з Хустського району. Даний етап гри може стати наймасштабнішим за всю історію її існування.

https://www.youtube.com/watch?v=33ZWQEbhJvk&feature=share

             

          

      

        У Хусті відзначили День Соборності

День Соборності – свято України, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Це був один із найпрекрасніших моментів нашої історії. Високий принцип соборності своїх земель – найблагородніший у світі ідеал, до якого прагне кожна нація.

  Відтак, сьогодні з нагоди Дня Соборності України відбулась рочиста церемонія покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку.

  Шануючи цю визначну подію, в урочистостях взяли участь представники районної та міської влади, керівники закладів освіти, установ та організацій Хустщини, громадськість.

  Національна пам'ять формує нашу національну свідомість. А вшанування та збереження традицій державних свят України має надзвичайне значення у формуванні національної свідомості, яка є фундаментом для майбутнього українського народу.  

  Відзначивши День Соборності України, ми ще раз пригадали історію.

     

   

  

Готуємось до захисту Вітчизни

З метою підвищення рівня військово-патріотичного.

З метою підвищення рівня військово-патріотичного виховання учнівської молоді, пріоритетності вибору служби за контрактом та профорієнтаційної роботи вчителі предмету «Захист Вітчизни» Березівської ЗОШ І – ІІІ ст., Липчанської ЗОШ І – ІІІ ст., Велятинської ЗОШ І-ІІІ ст. та Кривського НВК І – ІІІ ст. організували поїздку старшокласників до відділу прикордонної служби «Велятин».
Хочеться висловити подяку начальнику відділу прикордонної служби «Велятин» Тригубу Віктору Вікторовичу та прикордонникам за теплий прийом, змістовні та цікаві заходи.

   

   

   

   

                                                                    

 

12 березня 2018 року – участь у заходах з нагоди 101 річниці від дня народження о. Степана Папа, уродженця с. Березово, українського релігійного і громадського діяча, історика, одного з організаторів Пласту на Закарпатті, члена Крайової екзекутиви ОУН, вояка Карпатської Січі, угорського політв’язня, священника, автора брошури «обвинувачую Мадярщину» та низки історичних творів – «Князь Лаборець» (1979), «драма життя Олександра Духновича» (1984), «Історія Закарпаття» у 3-х томах (2003), «Велика Боротьба» (2015) та багато інших. (Березівська ЗОШ І – ІІІ ст.)

 

 

 13 березня 2018 року - участь у заходах зі вшанування пам'яті Степана Росохи, уродженця с. Драгово, 110-річчя від дня народження якого відзначається 27 травня 2018 року, журналіста, члена "Пласту" і "Просвіти", організатора і видавця журналу "Пробоєм" 1933 - 1944 рр. тощо, політичного діяча на Закарпатті й еміграції, заступника Голову Сойму Карпатської України. У 1938-39 рр. - референт і зв'язковий старшина з урядом Карпатської України від Організації національної оборони "Карпатська Січ", референт позашкільного виховання Міністерства культури, освіти і шкільництва. (Драгівська ЗОШ I-III ст.). 

 

 

 5 травня у Закарпатському обласному палаці дитячої та юнацької творчості "ПАДІЮН" з успіхом пройшло свято за підсумками обласного конкурсу "Малюнок, вірш, лист до мами".

 167 переможців конкурсу "Малюнок, вірш, лист до мами" та гості свята з різних територіальних одиниць Закарпатської області з'їхались в "ПАДІЮН", серед яких 6 учнів Хустського району. В подарунок всі вони отримали листівки, коробки цукерок, а переможці обласного етапу конкурсу - дипломи департаменту освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації. І, безсумнівно, гарним подарунком для учасників та їхніх мам стала виставка дитячих малюнків та концертна програма від вихованців "ПАДІЮНу".        

 

                       14 жовтня - День захисника України

 

 День захисника України можна назвати одним з найважливіших свят для нашої країни. Дату 14 жовтня було обрано не випадково, адже саме цього дня відзначається велике православне свято - Покрова Пресвятої Богородиці, також жовтневий день був знаменним для запорізьких козаків, які вибирали старшин 14 числа.

 Власне, з 1999 року важлива дата в календарі свят іменувалася Днем українського козацтва. Саме цього дня відзначається і створення Української повстанської армії.

 День захисника України було встановлено 14 жовтня 2014 року указом Президента України, разом з цим був скасований указ про святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого. Це рішення Петро Порошенко прокоментував так: "В багатому на подвиги літописі українського воїнства безліч битв і дат, гідних стати Днем захисника Вітчизни. Я наголошую, Україна більш ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої!", - заявив Президент України в своїй промові до Дня Незалежності нашої країни.

 Звичайно, цей день шани тим людям, хто відстоює цілісність нашої країни, захищаючи кожного з нас, день патріотизму, усвідомленості та любов до своєї Батьківщини.

 Традиційно, у закладах освіти Хустського району в жовтні вкотре проходять заходи під гаслом "Виховуємо громадянина - патріота України!" Цьогоріч учнівський та педагогічний колективи долучилися до проведення загальнорайонного місячника відповідно до Конституції національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки.

ПЕРЕБІГ МІСЯЧНИКА НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ...

   

   

 

Методичні рекомендації, присвячені 100-річчю затвердження державних символів та атрибутів України

 Сучасна Україна увібрала в себе державницькі традиції Української Народної Республіки, зокрема її державні символи (герб-тризуб, гімн "Ще не вмерла Україна", синьо-жовтий прапор) та атрибути (грошова одиниця - гривня).

 У лютому 2018 року виповнилося 100 років, відколи тризуб став державним гербом УНР, а синьо-жовте полотнище - прапор торговельного флоту - став національним стягом. Із початком Української революції також утвердився гімн "Ще не вмерла Україна". Його виконанням завершувалося проголошення доленосних рішень. Важливим атрибутом держави стала національна валюта . 1 березня, 100 років тому, Центральна Рада ухвалила закон про гривню.

 Українським інститутом національної пам'ті підготовлено методичні рекомендації, присвячені 100-річчю затвердження державних символів та атрибутів України.

  • Лист Міністерства освіти і науки України від 28.02.2018 №1/9-126 "Про методичні рекомендації, присвячені державним символам та атрибутам України". Завантажити тут.
  •  Методичні рекомендації до 100-річчя затвердження тризуба гербом Української Народної Республіки, присвячені державним символам та атрибутам України, підготовлені Українським інститутом національної пам'яті. Завантажити тут.

 

Благодійна акція "Привітай солдата зі святом" 

 У сучасних суспільно-політичних умовах, коли Україна ціною життя Героїв Небесної Сотні, зусиллями українських військових, добровольців, волонтерів відстоює свободу і територіальну цілісність, пріоритетного значення набуває патріотичне виховання дітей та учнівської молоді.

 Події останніх місяців дають підстави стверджувати, що переважна більшість громадян України, серед яких є і діти, і молодь, виявили високу патріотичну свідомість та міцну громадянську позицію. Це є свідченням системної виховної роботи педагогічних колективів навчальних закладів.

 Тому, з метою підтримки воїнів антитерористичної операції (зараз - операції об'єднаних сил) формування громадської й соціальної активності дітей та учнівської молоді, розвитку в них почуття милосердя, толерантності, колективізму вже третій рік поспіль освітяни Хустського району організовують благодійні акції: у 2016 році проходила благодійна акція "Підтримай Героя", у 2017 році - "Великодній кошик для солдата".

 В цьому році за ініціативи начальника відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Русина П.П., головного спеціаліста Антал Л.Д. та заступник директорів з виховної роботи з 20 по 30 листопада організовано і проведено в закладах загальної середньої освіти району благодійну акцію "Привітай солдата зі святом", приурочену до Дня Збройних Сил України та Новорічних і Різдвяних свят, координатором якої призначено Хустський районний Центр позашкільної роботи.

 Важливу допомогу в організації проведення акції надала волонтер Надія Володимирівна Бузіна.

 Учні та працівники всіх закладів загальної середньої освіти взяли активну участь у благодійній акції. Приємно відмітити, що до акції приєдналися і батьківські колективи, органи місцевого самоврядування, громадськість населення.

 У рамках проведення благодійної акції "Привітай солдата зі святом" були організовані ярмарки, благодійні концерти, патріотичні акції, тощо.

 При проведенні заходів зібрано продукти харчування (кава, лимони, вода, консервовані овочі, фрукти, сухе тісто, солодощі...), дитячі малюнки, листи, обереги, сувеніри, браслети для воїнів та 104 подарункові пакунки (іграшки) до Дня Святого Миколая для дітей, які проживають у зоні антитерористичних операцій.

 Також в рамках цієї благодійної справи було зібрано чималу суму грошей (37 500 грн.), на які придбано найнеобхідніші речі Закарпатським воїнам (медикаменти, засоби гігієни, одіяла (3 шт.), вологі серветки (60 упаковок), шерстяні шкарпетки (10 пар), термошкарпетки (4 блоки), тепле взуття(21-а пара, кава (3 блоки), рукавиці, тощо).

 Відділ освіти, молоді та спорту Хустської районної державної адміністрації щиро дякує всім, хто взяв участь в благодійній акції "Привітай солдата зі святом", які заради суспільного добра, намагаються своїми благодійними вчинками змінити життя на краще.

 Разом ми сила!

Федорюк Г.В., методист

Хустського районного

Центру позашкільної роботи

 


   

 

 

 29.11.2018 року було проведено нараду заступників директорів з виховної роботи загальноосвітніх навчальних закладах Хустського району на тему "Про запобігання та протидію насильству".У ході наради було розглянуто про забезпечення реалізації Закону України "Про забезпечення та протидію домашньому насильству" від 7 грудня 2017 року №2229, забезпечення комплексного інтегрованого підходу щодо подолання насильства, сприяння реалізації прав осіб, постраждалих від насильства, та ефективного реагування на факти насильства.
  Захист дітей від жорстокості, попередження злочинів проти них є надзвичайно важливим, соціально значущим і актуальним завданням, вирішення якого носить міждисциплінарний характер. У діяльність щодо припинення насильства повинні залучатися працівники правоохоронної системи, органів опіки та піклування, представники соціальної та педагогічної спільнот, співробітники медичної і психологічної служб. Однак, найчастіше зусилля зі створення ефективної системи профілактики та припинення насильства щодо дітей, надання допомоги жертвам жорстокого поводження розбиваються через перешкоди, з-поміж: відомча обмеженість і міжвідомча роз'єднаність, суб'єктивізм у виборі недержавних організацій для співпраці, відсутність єдиних методичних і системних підходів в організації профілактичної роботи; ігнорування профілактичної спрямованості в роботі з дітьми і сім'єю; відсутність законодавчих норм і правозастосовної практики щодо захисту і реабілітації жертв, що посилюється правовою неписемністю і недовірою населення до правоохоронних органів, низькими матеріальними статками, що не дозволяють звертатися за кваліфікованою юридичною допомогою; несформованістю у педагогічних, поліцейських, соціальних, медичних працівників навичок спілкування з жертвою, що веде до приховування або замовчування фактів насильства, особливо за відсутності особистої зацікавленості дорослого в покаранні кривдника і реабілітації постраждалого від домашнього насильства; відсутність ефективно діючої і доцільно організованої реабілітаційної системи.
 Проблема ускладнюється ще й тим, що значна частина постраждалих від насильства - вихідці з неблагополучних верств або "діти вулиці", в долях яких мало хто зацікавлений. Іноді діти оплачують власним стражданням і навіть життям батьківську потребу в самоствердженні, прагненні дорослих влаштувати особисте життя, стають заручниками п'яних батьків і постійно роздратованих матерів.
 Насильством наповнені різні сфери людського буття: політичне, економічне, духовне та сімейно-побутове. Воно має вираження у війнаї, убивствах, знеціненні життя, пануванні таких явищ як антигуманність, агресія, жорстокість. Війни, заколоти, революції, страти, терор стали ледве не нормою життя людей.
   
   

 

Виховання духовної особистості на традиціях, звичаях українського народу.

 

З метою забезпечення ефективності духовно – морального виховання дітей у закладах освіти 21 листопада 2017 року відбувся черговий семінар – практикум постійно – діючого семінару заступників директорів з виховної роботи закладів загальної середньої освіти Хустського району на базі станції юних туристів.

Головуючим  семінару – практикуму була головний спеціаліст відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Антал Любов Дмитрівна. Керманичів виховної справи району зібрала актуальна на даний час тема: „Виховання духовної особистості на традиціях, звичаях українського народу”.

Хочеться відмітити, що наша кафедра не терпить шаблонів та посиденьок задля плану, тому кожне засідання відзначається творчим підходом, оригінальним і креативним вирішенням поставлених цілей. Девіз  семінару – практикуму: „Менше сухої теорії – більше реальних фактів та проведених заходів”.

Питання порядку денного розглядалось без доповідей за планом, без вкрадених з педагогічної літератури визначень, а у вигляді звіту-презентації проробленої роботи одної з шкіл району - Вишківської ЗОШ І – ІІІ ступенів № 1. Своїми родзинками забезпечення ефективності духовно – морального виховання дітей поділилась заступник директора з виховної роботи даної школи Попович Тетяна Михайлівна.

Вся презентація ділилась на два блоки: теоретичний і практичний. Теоретичний блок характеризувався висвітленням таких питань: національна система виховання як  історично зумовлена і створена система поглядів, переконань, ідеалів та традицій; нормативно-правова база; актуальність проблеми виховання духовної особистості на традиціях, звичаях українського народу; мета та завдання та зміст виховання духовної особистості на традиціях, звичаях українського народу.

Практичний блок привернув увагу присутніх членів семінару переглядом відеоматеріалу, кліпів, слайд-шоу проведених тематичних заходів, захоплював багатством ідей та оригінальністю узагальнення.

Заключним етапом звіту-презентації „Виховання духовної особистості на традиціях і звичаях українського народу” було проведення нестандартного підсумку на основі вражень присутніх. Де слухачі мали змогу вирішити і показати, що вони хочуть „взяти з собою”, прикріпивши свій квиток на символічну зелену валізу.

Питання національно-патріотичного виховання є актуальним, але не можна залишати без уваги питання майбутнього наших вихованців. Саме з цією метою головуючий семінару-практикуму Антал Л. Д. включила в порядок денний і питання „Про сприяння якості професійної підготовки учнів в ринкових умовах”. Вдало продуманий нею метод опрацювання другого питання порядку денного – організація зустрічі з представниками Мукачівського державного університету Гліба Н. та Медвідь М.

Гості нашої зустрічі ознайомили присутніх з умовами  вступу у вищезгаданий вуз, з переліком факультетів та особливостями навчання в ньому.

На завершення семінару Любов Дмитрівна підвела підсумки семінару – практикуму постійно – діючого семінару заступників директорів з виховної роботи та ознайомила з інформаційними матеріалами щодо організації виховного процесу в закладах освіти.

 

 

Заступник директора з виховної роботи Вишківської ЗОШ І – ІІІ ступенів № 1

Попович Тетяна Михайлівна